Wspólnoty mieszkaniowe – czym są, kto do nich należy?

O wspólnotach mieszkaniowych pisze się dzisiaj naprawdę wiele, szczególnie w przypadku nowoczesnego budownictwa. Wraz z zakupem mieszkania od dewelopera na nowoczesnym osiedlu stajemy się członkami takiej wspólnoty. Czy jako członkowie mamy jakieś prawa? Czy uczestnictwo w zebraniach wspólnoty jest obowiązkowe?

Wspólnoty mieszkaniowe i ich zadania

Z założenia nie jesteśmy zobligowani żadnym przepisem do tego, aby uczestniczyć w życiu wspólnot mieszkaniowych. W praktyce powinniśmy być jednak świadomi, że to również od nas zależy to, jak mieszkać się będzie nam i naszym sąsiadom. Zadaniem wspólnoty jest bowiem podejmowanie decyzji, które mają na celu wspólne dobro mieszkańców. Wspólnota ustala wysokość składek pieniężnych oraz podejmuje decyzje na co w pierwszej kolejności wydawane będą pieniądze (remonty, odnowa elewacji). Wspólnoty negocjują także z zewnętrznymi dostawcami usług, takimi jak firmy wywożące śmieci, firmy odśnieżające.

Jeśli nie wspólnota, to co?

Jeśli członkowie wspólnoty nie mogą dogadać się w sprawie podstawowych kwestii dobrym rozwiązaniem będzie wybranie firmy specjalizującej się w zarządzaniu budynkami. Taka firma okaże się znacznie lepszym negocjatorem, może także pomóc mieszkańcom poprzez doskonałą znajomość prawa.

Wejdź na http://status.pl i zapoznaj się z ofertą zarządcy nieruchomości mieszkaniowych z Warszawy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *