Tajemnica niebieskich hortensji

Hortensje to jedne z najbardziej efektownych roślin ogrodowych. Nie są zbyt wymagające w uprawie, a robią piorunujące wrażenie. Mają duże, zielone liście i obfite kwiatostany w kształcie kuli. Poszczególne odmiany różnią się od siebie zabarwieniem, czasami też kształtem. Natomiast poznając pewien trik możemy sprawić, że hortensje w naszym ogrodzie będą niebieskie! Warto zatem kupić sadzonki, na przykład w Gardenowo i rozpocząć magiczną przygodę.

Uprawa i pielęgnacja

Optymalnym miejscem dla hortensji są miejsca dobrze nasłonecznione, ewentualnie półcieniste. Od ilości promieni słonecznych zależy bowiem wielkość kwiatostanu oraz jego intensywność koloru. Ważną rolę odgrywa także gleba. Najlepiej, gdy jest ona żyzna, próchnicza, kwaśna. Jeśli natomiast nasz ogród obfituje w podłoże zasadowe, możemy wspomagać się kwaśnym torfem. Sama nazwa kwiatów zdradza nam wymagania co do podlewania. Słowo „hortensja” oznacza bowiem „wodny kwiat”. Jeśli zatem zależy nam na pięknych, dużych kwiatach musimy pamiętać o regularnym podlewaniu – szczególnie w okresie suszy. W uprawie hortensji istotne jest również nawożenie – od dwóch do trzech razy w ciągu sezonu. Nawóz, dostępny na www.gardenowo.pl, powinien stanowić kompozycję makro- i mikroelementów wspomagających proces tworzenia się zawiązków kwiatów i liści. Dzięki azotowi, potasowi i fosforowi roślina będzie intensywnie kwitła przez całe lato.

W jaki sposób zmienić kolor hortensji?

Kwiaty hortensji ogrodowej przyjmują określone zabarwienie płatków zależnie od pH podłoża, na którym rosną. Piękne niebieskie hortensje otrzymujemy uprawiając je tylko na podłożu kwaśnym – najlepiej poniżej pH=5,5. Jednak nie jest to jedyny warunek. W podłożu bowiem musi być także odpowiednio duża ilość glinu. Pierwiastek ten rozpuszcza się w kwaśnym podłożu (tylko!) i zabarwia płatki na niebiesko. Oto cała tajemnica! Zatem jeśli w naszym ogrodzie jest zasadowa lub obojętna ziemia, to hodowane przez nas hortensje będą różowe lub czerwone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *