Jaka jest historia dywanów?

Dywany od wielu lat, a nawet wieków goszczą w naszych domach. Co więcej spotkać je można było nie tylko na podłogach mieszkań, ale również na ścianach. W obu przypadkach pełniły funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną o izolowały, wygłuszały i ocieplały przestrzeń. Historia dywanów sięga bardzo daleko, a mimo to wciąż są jednym z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. Jak to się dzieje. Modele zakupione na przykład w salonie Carpet For You pasują zarówno do eleganckich salonów, przytulnych sypialni jak i kolorowych dziecięcych pokoi.

Historia dywanów zaczęła się w Persji

Historia dywanów rozpoczyna się w Presji, którą uznaje się za kolebkę tkactwa. Dywany pojawiły się między III a II tysiącleciem p.n.e. W życiu mieszkańców Orientu dywan odgrywa ważną rolę – towarzyszy w wydarzeniach religijnych, społecznych, politycznych i rodzinnych. Z kolei modlitewnym dywanom przypisywano nadprzyrodzone właściwości. Do dziś dnia perskie dywany zaliczają się do najlepszych i najdroższych. Od VII wieku perskie dywany wykonywane były z wełny i jedwabiu. Wzory były symetryczne z geometrycznymi i kwiatowymi motywami. Bardzo często pojawiała się na nich roża – motyw perskiego symbolu życia. Natomiast po podboju arabskim pojawiły się na dywanach również wersety koraniczne.

Ważny wpływ Turcji

Również Turcja ma swoje znaczenie, jeśli mowa jest o historii dywanów. Jedną z najwspanialszych pamiątek, jakie można przywieźć z tego kraju jest bez wątpienia właśnie autentyczny kobierzec. Jego atrakcyjna kolorystyka oraz wzornictwo będą stanowić piękną dekorację domu oraz przywoływać wakacyjne wspomnienia. Tradycja tkania dywanów przywędrowała na ziemie Azji Mniejszej wraz z Turkami Seldżuckimi. Był to wówczas ważny element wyposażenia namiotu. Wyrobem tureckich dywanów od wieków tradycyjnie zajmują się kobiety. Historia dywanów turecki i jej początek związany jest z tradycyjną osnową, wątkiem i węzłami. W drugiej połowie XIX wieku zaczęto wprowadzać barwniki syntetyczne. Jednak bardzo ciekawe i dekoracyjne są dywany wykonane z materiałów niebarwionych, przy wykorzystaniu naturalnych odcieni wełny – od białej do ciemnobrązowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *