Nie chcę tego pisać bo wiem, że to strasznie irytujące i wkurzające, ale matury zaczynają się już jutro. Mimo tego, że sam do egzaminu dojrzałości podchodziłem 6 lat temu (cholera, ale ten czas leci), to jednak rok w rok obserwujemy tę samą sytuację: cisza, spokój, studniówki, znowu cisza, zakończenie roku, matury. Zmienia się jedynie formuła jej przeprowadzania. Media trąbią o niej w kółko, prezentując nam wywiady z zestresowanymi absolwentami szkół średnich, którzy skonfundowani starają się wydukać chociażby dwa słowa o tym, co było trudnego na tegorocznym egzaminie. A opinii jest tyle, ile osób.

I dlatego stworzyłem ten gigaporadnik. Jest on dostosowany do tegorocznej matury i ogólnie do nowej formuły, jednak chodzi tutaj tylko i wyłącznie o harmonogram. System jej przeprowadzania, forma składania deklaracji, uzyskiwania zwolnień i tak dalej pozostaje niezmienna od lat. Dlatego czerpcie z niego pełnymi garściami, udostępniajcie go dalej, wracajcie tutaj i pytajcie w komentarzach o wszystko, co wydaje się niejasne i niewyjaśnione.

Jeśli potrzebujecie motywacji w postaci konkretnego kopa w dupę, też piszcie. Będzie mi bardzo miło, gdy to użyteczne kompendium dotrze do jak największej liczby osób, które jak każdy z nas, muszą przez to przejść by cieszyć się najdłuższymi wakacjami swojego życia.

.

Deklaracje maturalne

Informujesz szkołę o tym, co chcesz zdawać

Deklaracje maturalne to nic innego jak świstek papieru, który musisz wypełnić zgodnie ze swoją wolą i dostarczyć dyrekcji konkretnej szkoły, w której chcesz przystąpić do egzaminu. Zawierasz w nim informacje na temat przedmiotów, które chcesz zdawać.

To absolutna konieczność jeśli chodzi o podejście do matury. Nie złożysz tego dokumentu – nie dostaniesz arkusza. Uzupełniona deklaracja maturalna wygląda mniej więcej tak:

(Aby pobrać deklarację, kliknij tutaj)

Do kiedy mogę składać deklaracje maturalne?

 • 30 września – termin składania wstępnie wypełnionej deklaracji.
  Zanosisz wstępnie uzupełnioną deklarację do sekretariatu i otrzymujesz jej kopię. Wtedy masz jeszcze trochę czasu na ponowne przemyślenie sprawy, zastanowienie się nad swoją przyszłością i ewentualną zmianę decyzji. Jeśli nie wniesiesz żadnych poprawek, deklaracja wstępna będzie traktowana jako ostateczna.
 • 7 lutego – ostateczny termin składania deklaracji maturalnych.
  Po tym dniu nie masz możliwości zmiany wybranych przedmiotów oraz formy przeprowadzania egzaminu.

.

Zwolnienia

Co zrobić, żeby być zwolnionym z matury?

Istnieje pewna szansa na to, żeby do egzaminu z konkretnego przedmiotu w ogóle nie podchodzić, z automatu uzyskując z niego 100% na poziomie rozszerzonym. Brzmi jak bajka, prawda? Bo to jest bajka – do tego zarezerwowana tylko dla niewielkiej liczby osób, które wcześniej popisały się wiedzą większą niż ta wymagana na egzaminie dojrzałości.

Chodzi o olimpiady. Aby być zwolnionym ze zdawania matury z danej dziedziny i uzyskać z niej maksymalną liczbę punktów, musisz być laureatem lub finalistą konkretnej olimpiady przedmiotowej i posiadać do tego stosowne zaświadczenie. Jeśli więc dany temat naprawdę cię interesuje, spróbuj swoich sił wcześniej – możesz dzięki temu bardzo dużo zyskać!

Poniżej prezentuję pełny wykaz olimpiad, dzięki którym możesz uzyskać zwolnienie z matury.

.

Obowiązkowe egzaminy

Do jakich egzaminów muszę przystąpić?

Jak przy zdawaniu każdego egzaminu, w przypadku matury musimy poszczycić się znajomością absolutnych podstaw, które są wymagane by uzyskać świadectwo dojrzałości.

Są to przedmioty, do których musisz przystąpić bez względu na wszystko (chyba, że uzyskałeś zwolnienie). Nie ma znaczenia czy zdajesz ten sam przedmiot na poziomie rozszerzonym – te wymienione poniżej są koniecznością. Jak mus to mus. W przypadku obecnie obowiązującej formuły maturalnej, musisz przystąpić do zdawania następujących przedmiotów:

1) Egzaminy pisemne

 • Język polski – poziom podstawowy.
 • Matematyka – poziom podstawowy.
 • Język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski) – poziom podstawowy.
 • Dowolny, wybrany przez siebie przedmiot dodatkowy – poziom rozszerzony.

2) Egzaminy ustne

 • Język polski
 • Język obcy nowożytny

Jeśli chcesz zdać maturę, musisz zdobyć co najmniej 30% z każdego egzaminu z wyżej wymienionych obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym.

.

Przedmioty dodatkowe

Matury wymagane dla studentów

.

Ile przedmiotów dodatkowych mogę zdawać na maturze?

W domyśle, w podstawie wymaganej do zdania matury, musisz zdecydować się na zdawanie jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Dodatkowo, poza tymi obowiązkowymi, możesz wybrać jeszcze 5 innych przedmiotów dodatkowych, co w połączeniu z tym obowiązkowym daje 6 egzaminów.

Każdy dodatkowy, wybrany przez siebie przedmiot, musisz zdawać na poziomie rozszerzonym.

Warto także nadmienić, że tych dodatkowych przedmiotów wcale nie musisz zdać. W tym przypadku nie ma już wymaganego progu o magicznej wartości 30%, przez który musisz przejść. Przedmioty samodzielne wybrane są dodatkowe, zależne tylko od twoich potrzeb i wymagań konkretnych uczelni przy rekrutacji na studia. Ale jak wiadomo – im więcej procent, tym łatwiej później dostać się na wymarzony kierunek.

Oto wykaz wszystkich przedmiotów dodatkowych, które możesz zdawać na maturze:

.

Harmonogram matur 2017

Zerknij na to aby wiedzieć kiedy i o której godzinie rozpoczyna się twój egzamin. Tylko nie zaśpij!

Pamiętaj też, żeby pojawić się na egzaminie już 30 minut przed czasem. Weryfikacja zdających trochę trwa, więc ten zapas jest konieczny.

(Aby pobrać harmonogram, kliknij tutaj)

.

Zdawanie matury

Przebieg konkretnych egzaminów maturalnych

Część najważniejsza, dotycząca przebiegu danych egzaminów. Przeanalizujcie ten akapit bardzo dogłębnie aby być pewnym jak to wygląda od środka, co można ze sobą zabrać oraz ile trwają konkretne matury.

.

O czym musisz pamiętać?

 • Egzaminy maturalne możesz wypełniać tylko długopisem z czarnym tuszem. Nawet ewentualne rysunki. Dlatego koniecznie musisz zaopatrzyć się w jeden lub kilka sztuk aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
 • Zwracaj uwagę na polecenia! Czytaj wszystko po kilka razy, aby wyłapać sens pytania i poprawnie na nie odpowiedzieć.
 • Nie pisz po arkuszach egzaminacyjnych! Do zapisywania wszystkiego co mamy na myśli, służą wyznaczone do tego miejsca lub karta odpowiedzi, która musi zostać uzupełniona. W innym wypadku nikt nie zwróci uwagi na odpowiedzi zaznaczone na arkuszu.
 • Dokument tożsamości – zabierasz go ze sobą zawsze, niezależnie od tego jaki przedmiot akurat zdajesz. Komisja musi wiedzieć, że ty to ty.

.

Język polski

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom podstawowy)

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom podstawowy): 170 minut

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

 • Słownik ortograficzny (zapewnia szkoła)
 • Słownik poprawnej polszczyzny (zapewnia szkoła)

Przebieg egzaminu ustnego: 

Dawniejsze „prezentacje” zostały zastąpione inną, nieco trudniejszą formułą. Celem tego zabiegu jest pozbycie się „zakuwania” jednego, konkretnego tematu przygotowanego przez maturzystę i utrudnienie sprawy. Zamiast jednego tematu, zdający musi popisać się większą wiedzą z całości zagadnień z zakresu analizy i interpretacji tekstów, rzeźb, dzieł sztuki. Możemy więc trafić tu na wszystko – zarówno tematy łatwe, jak i te trudniejsze.

 • Losujesz jedno zadanie/bilet spośród 32 wyłożonych na stole i przekazujesz je członkom komisji.
 • Masz 15 minut na przygotowanie się do egzaminu. W tym czasie nie możesz korzystać z żadnych pomocy dydaktycznych.
 • Egzamin trwa około 15 minut i składa się z:
  • Wypowiedzi monologowej – przez ~10 minut opowiadasz o wszystkim, co wiesz na dany, wylosowany wcześniej temat.
  • Rozmowy z komisją – przez 5 minut – dotycząca twojej wypowiedzi i wszystkim, co związane z zagadnieniem które omawiasz.
 • Po przeprowadzeniu egzaminu dla grupy 5 zdających zespół przedmiotowy ustala liczbę punktów przyznanych każdemu zdającemu z tej grupy oraz przekazuje zdającym informację o przyznanej punktacji

.

Matematyka

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom podstawowy)

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom podstawowy): 170 minut

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

Przebieg egzaminu na poziomie podstawowym: 

Arkusz podstawowy matury z matematyki składa się z 3 grup zadań.

 • 1 grupa zawiera 20-30 zadań zamkniętych. Do każdego z nich podano 4 odpowiedzi, z czego tylko jedna jest poprawna. Można tu otrzymać 1 punkt za poprawną odpowiedź.
 • 2 grupa zawiera 5-10 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi punktowanych w skali 0-2.
 • 3 grupa zawiera 3-5 zadań otwartych rozszerzonych odpowiedzi punktowanych w skalach 0-4, 0-5 lub 0-6.

.

Język obcy nowożytny

(Język angielski – przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom podstawowy)

(Język angielski – przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom podstawowy): 120 minut

Czas trwania (poziom rozszerzony): 150 minut

Język obcy nowożytny jest przedmiotem obowiązkowym na poziomie podstawowym w części pisemnej oraz bez określenia poziomu w części ustnej. Język obcy nowożytny jest także przedmiotem dodatkowym na poziomach: rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Każdy przystępujący do egzaminu maturalnego w danej sesji wybiera jeden język obcy nowożytny z 6 języków : język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Wybór języka nie jest zależny od typu szkoły, do której absolwent uczęszczał, ani od przedmiotów nauczanych w jego szkole.

Egzamin maturalny w części ustnej i pisemnej zdawany jest z tego samego języka.

Kiedyś na poziomie rozszerzonym egzamin trwał 150 minut, w arkuszu standardowym. Teraz poziom rozszerzony składa się z dwóch części, w których część I trwa 120 minut, a część II 70 minut, w arkuszu standardowym.

.

Wiedza o społeczeństwie

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

 • Kalkulator prosty (samodzielnie)

.

Informatyka

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony – część 1)

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony – część 2)

Czas trwania (poziom rozszerzony):

 • część 1: 60 minut
 • część 2: 150 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

 • Kalkulator prosty (samodzielnie)

.

Biologia

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

.

Historia

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

 • Lupa (samodzielnie)

.

Chemia

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

.

Geografia

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

 • Linijka (samodzielnie)
 • Kalkulator prosty (samodzielnie)
 • Lupa (samodzielnie)

.

Fizyka

(Przykładowy arkusz z 2016 roku – poziom rozszerzony)

Czas trwania (poziom rozszerzony): 180 minut

Dozwolone pomoce dydaktyczne:

.

Co po maturze?

Cieszysz się tak bardzo upragnionym czasem wolnym! Zrobiłeś już wszystko, co do ciebie należało i nie masz co spoglądać za siebie. Było, minęło, a ty maturę zostawiłeś już daleko w tyle.

Na początku czerwca ruszają rekrutacje na konkretne kierunki studiów we wszystkich uczelniach w naszym kraju. Jeśli decydujesz się na studia, musisz przejść przez proces elektronicznej rejestracji kandydatów, podać tam swoje dane i zapisać się w systemie. Na razie nie podajesz jeszcze wyników matury, bo wciąż ich nie masz. Możesz to zrobić dopiero

30 czerwca 2017 – wtedy Centralna Komisja Edukacyjna na swojej stronie publikuje wyniki matur. Możesz wtedy próbować przebić się przez hordy osób będących w tej samej sytuacji co ty i ciągle przeciążających system (czas ładowania może wynieść nawet kilka minut) i sprawdzić jak ci poszło.

Rankiem wybierasz się do swojej szkoły odebrać świadectwo dojrzałości i gratulacje (lub nie). W przypadku negatywnego wyniku lub wtedy, kiedy jesteś niepocieszony lub też masz przekonanie, że zostałeś oceniony niesłusznie, możesz jeszcze zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

Odwołanie się od wyniku matury

Każda osoba ma możliwość odwołania się w sprawie wyników pisemnych egzaminów maturalnych. Oznacza to, że gdy ktoś jest przekonany, że został źle potraktowany i powinien zdobyć więcej punktów, ma szansę to sprawdzić.

Wystarczy wniosek o weryfikację liczby punktów z części pisemnej do szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Macie wtedy możliwość zobaczenia swojego egzaminu oraz gwarancję tego, że wasza praca zostanie sprawdzona przez zupełnie inną osobę niż poprzednia, która rozwieje ewentualne wątpliwości. Mało tego – podczas takich „oględzin” możliwe jest sfotografowanie swoich arkuszy.

Nie należy się tego bać i w chwili gdy tylko macie jakieś zastrzeżenia, odwoływać się.

Matura poprawkowa

W chwili gdy nawet odwołanie się nie pomoże i zwyczajnie nam nie poszło, istnieje szansa na ponowne przystąpienie do matury w formie poprawkowej. Może to co prawda zrujnować plany wakacyjne, ale ciągle jest szansa – dlatego trzeba walczyć do końca!

Oczywiście – są pewne wymagania i kruczki:

Do matury poprawkowej może przystąpić osoba, która wcześniej przystąpiła do wszystkich obowiązkowych egzaminów i nie zdała tylko jednego egzaminu w części ustnej lub pisemnej.

 • 22 sierpnia 2017, godzina 9:00 – wtedy odbywa się część pisemna egzaminu poprawkowego.
 • 23 – 25 sierpnia – terminy dla części ustnej matury poprawkowej.

.

Jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny, napisz w komentarzu co o tym sądzisz i wyraź swoją opinię na ten temat.

Jeśli chcesz, możesz także podać mi poniżej swój adres e-mail. Dołączysz wtedy do grona moich stałych czytelników, a ja będę miał wolną rękę aby informować cię o nowościach na blogu, przydatnych poradnikach i wszystkim, co może ci pomóc.

No i możesz mnie polubić na facebooku. 🙂

[FM_form id=”3″]

Dzięki, do przeczytania i powodzenia na maturach! Bez stresu!