[Ze względów technicznych polecam czytać artykuł na komputerze.]

Ten artykuł powstał z myślą o obecnych oraz przyszłych studentach, którzy są zainteresowani opłacalnością konkretnych kierunków studiów na rynku pracy. Domyślam się, że wszędzie wokół słyszycie gadanie o tym, żeby robić w życiu to, co kochacie, ale umówmy się – to bujda. Spełnia się w bardzo małym odsetku osób i statystycznie nie spełni się w twoim przypadku. Bardzo rzadko pasja idzie w parze z wysokimi zarobkami gwarantującymi życie na godnym poziomie. Więc czasami trzeba się poświęcić i zdecydować na studia przydatne, popularne, przyszłościowe, gwarantujące znalezienie pracy w zawodzie i utrzymanie ciebie i twojej rodziny.

I pomyśl, czy chcesz studiować dla samej idei – jak setki tysięcy innych ludzi, czy też planujesz po tych pięciu latach zdobyć coś, co zapewni ci godne życie.

Przy okazji – jeśli już to czytacie – opowiedzcie na pytanie poniżej. Pomoże mi to w przygotowaniu następnego wpisu. Chciałbym zbadać jak wielu z nas – studentów – jest zadowolonych z wyboru swojego kierunku studiów i czy moje obawy się potwierdzają.

Czy jesteś zadowolony/a ze swoich studiów? Tylko szczerze!

Pokaż zdania innych

Loading ... Loading ...

Jaki kierunek studiów wybrać? Jakie studia są opłacalne i przyszłościowe?

Na pytanie jaki kierunek studiów wybrać czy co warto studiować, nie da się odpowiedzieć raz. Rynek pracy jest elastyczny i zmienia się na tyle szybko, że coś, co dzisiaj może być uznawane za opłacalne, jutro może być zupełnie bezużyteczne. Dlatego często to do ciebie należy znalezienie złotego środka pomiędzy czymś, co po skończeniu studiów mógłbyś robić w życiu a tym, co zapewni ci w miarę przyzwoite życie.

Ten poradnik wyboru studiów – odpowiedniego i najbardziej opłacalnego kierunku – jest przydatny szczególnie tegorocznym maturzystom, którzy już za miesiąc będą mierzyć się z egzaminami dojrzałości, a następnie rozpoczną rekrutację na uczelnie wyższe. Ale i studenci mogą tutaj znaleźć garść informacji, które mogą utwierdzić ich w przekonaniu, że zdecydowali dobrze.

Zajmuję się tutaj tylko zarobkami świeżo upieczonych magistrów, zaraz po studiach, w pierwszym roku pracy.

1. Uczelnia

Wybór odpowiedniej szkoły wyższej to sprawa dosyć ważna, ale też nie najważniejsza. Można sugerować się badaniami zarobków przeprowadzanymi pod konkretne uczelnie, jednak zdecydowanie bardziej przydatne jest sugerowanie się losami absolwentów po konkretnym kierunku studiów.

To jest czołówka. Rozbieżności nie są duże, więc jeśli chciałbyś sugerować się wyłącznie zarobkami – absolwenci tych uczelni zarabiają zaraz po studiach najwięcej.

Średnie zarobki po ukończeniu poszczególnych uczelni

2. Miasto

Nie ma co ukrywać tego, że Polska jest podzielona na dwie części – zarówno pod względem rozwoju, jak i perspektyw do życia i pracy. Dlatego kierując się zarobkami, przy okazji wyboru uczelni, warto zastanowić się nad tym z jakim miastem czy województwem wiążemy swoją przyszłość. Idźmy na studia tam, gdzie w przyszłości planujemy zostać oraz pracować.

W tzw. bloku wschodnim zarobki są o wiele niższe niż w województwach zaznaczonych na mapie ciemniejszym kolorem. Czasami jest to różnica nawet prawie 700 zł! Dlatego zdecydujmy dobrze.

Wynagrodzenia netto absolwentów w pierwszym roku pracy (2016 rok)

3. Branże techniczne

Rzecz najważniejsza. W jakich branżach technicznych jest największe zapotrzebowanie na pracowników, które przekłada się na wysokość zarobków? Co warto studiować na ten moment, żeby w przyszłości mieć zapewnioną dobrze płatną pracę?

Na kierunki związane z IT zapanował teraz ogromny boom, a sama informatyka przeżywa swój rozkwit. Absolwentom tego kierunku gwarantuje się w tej chwili najwyższe zarobki na polskim rynku pracy, a na specjalistów z tej dziedziny zapotrzebowanie ciągle rośnie. Jestem ciekaw do kiedy będzie to trwało, jednak na ten moment – to najlepszy kierunek, jaki możesz wybrać. Jeśli oczywiście cię to interesuje i chcesz tylko fajnych pieniędzy po studiach.

Warto zwrócić uwagę na to, jak rozkładają się zarobki informatyków w zależności od poziomu ich doświadczenia.

.

Z jednej strony jest to dla mnie duże zaskoczenia, że absolwenci telekomunikacji (i elektroniki) mogą liczyć na tak duże wynagrodzenia. Z drugiej strony nie powinno to nikogo dziwić. Są to specjaliści od przepływu informacji, nowych technologii teleinformatycznych. Potem pracę można podobno znaleźć wszędzie.

Co by nie mówić – warto. Szczególnie dlatego, że rozwój telekomunikacji z roku na rok jest coraz większy, więc zapotrzebowanie na ekspertów z tej dziedziny będzie stale rosło. Spójrzcie na zarobki po tym kierunku w zależności od konkretnego stanowiska.

.

Podobnie jak telekomunikacja, energetyka jest niepozornym kierunkiem. Jej absolwenci mają jednak szeroki wybór co do miejsca i dziedziny swojej pracy i nie powinni również narzekać na wielkość zarobków. Energetyka staje się coraz bardziej popularna ze względu na szybki rozwój przemysłu lekkiego, więc zapotrzebowanie na pracowników w tej branży jak najbardziej istnieje.

.

Najbardziej opłacalną gałęzią przemysłu ciężkiego jest petrochemia. Wato również zainteresować się inżynierią lotniczą, motoryzacyjną, okrętową, a także górnictwem, hutnictwem i metalurgią, choć te ostatnie są najmniej korzystne w kwestii zarobków. Mimo wszystko jednak – inżynieria przemysłowa to zdecydowanie dobry kierunek studiów.

Sprawdźcie jak to wygląda w praktyce.

.

Sam pracuję w branży budowlanej jako asystent projektanta mostowego i nie mogę powiedzieć, żebym narzekał. Dużo zależy tutaj od wielkości firmy, dla której chcemy pracować, ale także od naszego doświadczenia. Na początku nie możemy liczyć na kokosy, jednak z czasem, gdy nabieramy praktyki w naszym zawodzie, wynagrodzenie zwiększa się.

Budownictwo zwiera w sobie jednak różne dziedziny i formy pracy. Tabela poniżej przedstawia średnie wynagrodzenia w zależności od zajmowanego stanowiska.

.

4. Inne branże

Kierunki techniczne co prawda przodują na rynku pracy, jednak jest kilka innych fakultetów, po których również mamy doskonałe płace oraz możliwości rozwoju. Oto one.

Finanse chyba zawsze pozostaną jedną z najbardziej opłacalnych branż dla absolwentów studiów wyższych. Od zawsze mogą liczyć na wysokie zarobki i szerokie drogi rozwoju zawodowego i sądzę, że w ciągu najbliższych lat niewiele się zmieni w tej materii. Dlatego jak najbardziej warto pomyśleć o kierunku ekonomicznym – ekonomii, rachunkowości, controllingu.

Zobaczcie jak plasują się zarobki finansistów w różnych branżach.

.

Jeśli chodzi o pracowników nieszeregowych i wykształconych, handel jest bardzo opłacalną branżą – szczególnie przy zajmowaniu wyższego stanowiska.


.

Jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny, napisz w komentarzu co o tym sądzisz i wyraź swoją opinię na ten temat.

Jeśli chcesz, możesz także podać mi poniżej swój adres e-mail. Dołączysz wtedy do grona moich stałych czytelników, a ja będę miał wolną rękę aby informować cię o nowościach na blogu, przydatnych poradnikach i wszystkim, co może ci pomóc.

No i możesz mnie polubić na facebooku. 🙂


Dzięki i do przeczytania!

 • Anna

  Co po magisterce, myślicie że warto iść dalej w kierunku np studiów podyplomowych?

  • Anno jeżeli czujesz taką potrzebę to dlaczego nie kontynuować nauki na studiach podyplomowych? Z tego miejsca zapraszam cię do zapoznania się z ofertą studiów podyplomowych w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej. Studia możesz podjąć na studiach 2 lub 3-semestralnych na wielu specjalnościach, m.in. zamówienia publiczne, BHP, controlling i audyt wewnętrzny czy psychologia w biznesie. Pełna oferta studiów oraz warunki rekrutacji znajdziesz na stronie wsb.pl Dodam, że aplikując na studia do 31 maja możesz zaoszczędzić aż 1000 zł: 600 zł dzięki zniżce w czesnym oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Zapraszam!

   Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
   Online Ekspert WSB

 • wydra

  Tak naprawdę po każdych studiach jest praca tylko trzeba dobrze je wykorzystać i nabywać doświadczenie już jak najwcześniej. Żałuję, że jest tak mało artykułów na ten temat w necie. Same zestawienie, takie jak to, może wprowadzić tylko u licealistów błędne mniemanie, że wystarczy się dostać na dobry kierunek i co najwyżej przykładać się do egzaminów. Jasne, w komentarzach się to przewija, ale to jest najważniejsza informacja, powinna być bardziej widoczna! A często jest pomijana albo omawiana mimochodem. Młodzi studenci rzadko o tym pamiętają i myślą, kiedy zaczynają kierunek, jest tak wiele nowych rzeczy, że spychają dodatkową aktywność na późniejsze lata, kiedy często już jest zbyt mało czasu na nią. Także zachęcam, abyś napisał coś na ten temat, chyba kiedyś był jakiś wpis, ale kto by szperał i w dodatku nie wiedząc, czego szuka?

 • informatyk

  A co z firmami „informatycznymi”, w których zrzyna się kod od innej firmy i kombinuje jak tu dopasować go do swoich potrzeb – oszustwo i głupota

 • Michał

  To bardzo irytujące czytać na każdym kroku, że informatyka to przyszłość, że zarabia się w tym zawodzie tyle pieniędzy że szok. Widać, że został napisany ten artykuł przez osobę, która z informatyką nic nie ma wspólnego. Skończyłem informatykę tak samo jak ponad 3000 innych studentów w moim mieście w tym roku(małym mieście). Co roku ich przybywa ponad 3000 na kilka firm. Chociaż na studiach sobie dobrze radziłem z każdym przedmiotem, to jak się okazało pracę ciężko dostać, przynajmniej w moim mieście. Może w Warszawie…, ale tam nie trzeba wcale kończyć informatyki, żeby mieć pracę i dobrze zarabiać. Dodam,że zawód w informatyce jest bardzo wymagający, trzeba dużo główkować i do łatwych i lekkich nie należy. Oczywiście uczelnie produkują całe pokłady informatyków teraz też mnóstwo powstało prywatnych szkół, które zauważyły, że wszyscy chcą się uczyć informatyki i znaleźli dobry sposób na biznes oferując kursy na kilka tysięcy,że niby się zwróci jak skończą ten kurs. Prawda jest taka, że najwięcej zarabiają nie informatycy, ale prezesi. Zwykli wykonawcy mają przechlapane. Wszystkie firmy organizują różne konferencje jak to kolorowo wygląda, tylko po to żeby mieć kolejne pokłady parobków robiących złe projekty za małe pieniądze i jeszcze są non stop poganiani. Dziś już wiem,że jakbym miał jeszcze raz wybierać to na informatykę bym nie poszedł. Dziś właśnie tak bym zrobił i pojechał za granicę dorobił się i otworzył własną firmę. Żałuję. Nie popełniajcie moich błędów. Szkoda czasu i pieniążków.

  • O, dobrze, że napisałeś.
   Nie mam nic wspólnego z informatyką, a tutaj bazowałem częściowo na rankingach i badaniach przeprowadzanych wśród absolwentów i opiniach swoich znajomych. Dlatego fajnie, że się wypowiadasz.
   Zgadzam się z tobą w 100% z tym, że czasami mylnie wyobraża się pracę informatyka i WYŁĄCZNIE klasyfikuje się go jako bardzo dużo zarabiającego człowieka, który nie musi robić nic, tylko umieć wklepać parę linijek kodu.
   To smutne i krzywdzące – a przynajmniej tak mi się wydaje.
   Odnośnie tych „pseudokursów” – nie wiem co się w ostatnim czasie z tym podziało. Gdybyś mógł, rozjaśnij mi proszę tę sprawę bo ostatnio trójka moich znajomych po skończeniu całkowicie innych studiów (5 lat) rzuciła to w cholerę, poszła na jakiś kurs i teraz dumnie szczycą się tym, jaką kasę trzepią i jakimi to wielkimi „php developerami” nie są.
   Fenomen czy bajeczka?

  • Sebastian

   Cześć. Jeśli ktoś zupełnie nie nadaje się do tej branży, tylko poszedł na ten kierunek, ponieważ „po tym jest dobra kasa” to rzeczywiście pracy w branży nie dostanie. Żeby nauczyć się czegoś przydatnego trzeba przede wszystkim chcieć się tego nauczyć. Co do php, to nie jest żadem problem, nawet bez kursu, po prostu prosty materiał, ale pewnie powyżej 3k nie zarabiają. Jestem ciekawy jaką uczelnie autor komentarza skończył. W internecie jest wystarczająco darmowych materiałów, ewentualnie można kupić książki, więc na początek żadne kursy nie są potrzebne. Kursy są przydatne jeśli piszemy o WIEDZY SPECJALISTYCZNEJ, której w internecie i książkach nie znajdziemy.

  • grr

   Ani fenomen, ani bajeczka – realia.

  • Dominik

   Cześć, moje pytanie do Ciebie, czy robiłeś cokolwiek w domu(tzn. indywidualne projekty, budowanie portfolio)? Bo jeśli tylko uczyłeś się ,,z lekcji na lekcję” to nie ma się co dziwić, że nie dostałeś pracy.Żaden pracodawca nie wieźmie w ciemno studenciaka, który ma więdzę czysto podręcznikową.Nie w tym kierunku.

 • Aga

  Kończę AWF, a już na ostatnin roku licencjatu zarabialam spokojnie 2000zł. Obecnie kończę magisterkę, za godzinę pracy mam od 50-100zł. A warto zauważyć, że branża fitness i dietetyki dopiero się rozwija. Za jedno spotkanie z klientem w celu porady dietetycznej dostajemy około 80zł. Moim zdaniem zarówno zawód obejmujący dziedzinę sportu, a także turystyki w.najbliższych latach może okazać się obiecujący.

 • Emilia

  Kierunki medyczne, dlaczego nie znalazły się w czołówce?

  • Skupiałem się tu głównie na kierunkach opłacalnych finansowo zaraz po studiach. Kierunki medyczne – choć wstyd to przyznać – wedle rankingów nie są aż tak opłacalne na samym początku kariery.
   Wystarczy zerknąć na zarobki niedyżurującego lekarza na stażu czy później na etacie/rezydenturze. Co innego później.
   Poza tym – medycyna i prawo to odrębna bajka. To kierunki, które według mnie są na tyle renomowane, że zawsze będą utrzymywać się na tym samym poziomie, a przedstawiciele tych zawodów zwykle nie mają powodów do narzekań. Chodziło mi bardziej o pokazanie alternatywy i tego boomu, który w niedalekiej przyszłości może być bardzo opłacalny. 🙂

 • Miosza

  A co z językowymi studiami ? 🙂

  • Tak bardzo żałuję, że nie znalazły się w tym rankingu. 🙁
   Ale to nie zmienia faktu potrzeby znajomości języków wśród absolwentów studiów wyższych. Będzie artykuł na ten temat potwierdzony badaniami. 🙂