Pytania o opłaty związane ze studiami, a w szczególności te o drugi kierunek studiów, powtarzają się bardzo często. I nie ma w tym nic dziwnego – przepisy zmieniają się szybciej niż jesteśmy to w stanie ogarnąć, a i liczba chętnych na podjęcie kolejnych studiów z roku na rok rośnie. Ostatnio było także sporo zamieszania z tym, czy powinno się płacić za studia na drugim kierunku, czy też wszystko powinno pozostać tak, jak było dotychczas. Pisałem nawet o tym dawniej, jednak oprócz samych opłat poruszałem bardziej kwestię opłacalności podejmowania studiów na drugim kierunku. Możecie to sprawdzić tutaj:

Wyraźcie więc swoje zdanie na ten temat w komentarzu, a ja postaram się to wszystko ujednolicić.

Dostałem dziś wiadomość od czytelnika, który podejmuje 2 istotne dla studentów tematy. Pierwszy dotyczy odpłatności za drugi kierunek studiów, drugi – granicy wieku, do której można podjąć studia na państwowej uczelni wyższej.

Witam, jestem absolwentem politechniki, ukończyłem studia zarówno inżynierskie jak i magisterskie a następnie rok pracowałem w zawodzie, po czym stwierdziłem, że potrzebuję zmiany. We wrześniu kończę 25 lat i chciałbym rozpocząć kolejne studia. Byłby to drugi kierunek studiów w moim życiu. Tu rodzi się pytanie: czy jest możliwe abym podjął studia dzienne nie płacąc za nie? W internecie krąży wiele rozbieżnych stanowisk. Ostatecznie polecono mi skierować pytanie bezpośrednio do interesującej mnie uczelni, gdyż regulaminy uczelniane są różne ale tam też nie uzyskałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.. 🙁 Może Pan moglby mi pomóc ?

Z wielką radością spieszę więc z odpowiedziami.

 • Katarzyna Wasiak

  Moim zdaniem lepiej zapisać się na jakiś kurs czy staż. Tutaj http://www.gowork.pl/praca/zabrze;l

  sporo taki ofert jest. Może i takie staże czesto oferują za darmo, ale to jednak można wpisać w CV, a doświadczenie to też mega istotna kwestia.

 • Susie

  Niestety, pomimo polubienia na FB nie mogę zobaczyć treści w tym wpisie. 🙁

 • Kamil

  Mam pytanie odnośnie rekrutacji na drugi kierunek studiów. Czy to prawda, że istnieje coś takiego jak limit osób, które chcą się dostać na dany kierunek i studiują już inny kierunek ?

  • Karolina

   tak, to prawda

  • Natt

   jeśli chciałabym studiować np. dietetykę na UR, jako drugi kierunek ( na która już i tak są wysokie progi i właściwie dostałabym się na granicy jeśli byłby to mój pierwszy kierunek, to według tego co piszecie teraz już nie mam żadnych szans. Muszę zrezygnować z obecnego kierunku, jeszcze przed rekrutacją, aby w rekrutacji na UR brać udział normalnie?

  • Bartek | bardzokulturalnie.pl

   Tak, istnieje coś takiego. Są osobne listy przyjętych na dany kierunek jeśli coś już studiują. Z reguły progi punktowe są tam o wiele wyższe. 🙂