Nie rozumiem pewnego fenomenu występującego głównie u ludzi młodych, którego od jakichś kilku lat doświadczam nieustannie. Zastanawiam się nad faktem, na ile moda przestaje pełnić funkcje użyteczności i w całości przejmuje jedynie rolę naszej prywatnej dekoracji. Chodzi mi tutaj głównie o tak zwany „pinroll”, wywiniętą nogawkę czy odsłoniętą kostkę. Znacie to, prawda? Odnoszę ostatnio wrażenie, że widuję to zjawisko codziennie, nieustannie, wśród większości z nas.

Nie chcę w żadnym stopniu oceniać czyjegoś stylu, gdyż wyznaję w tej kwestii kilka podstawowych zasad. Po pierwsze: gówno to zmieni. Po drugie: sam się na tym nie znam (jestem tylko obserwatorem) i po trzecie: styl to sprawa indywidualna każdego z nas i nie uważam, żeby ktokolwiek mógł być źle ubrany. Co najwyżej niestosownie.

I to właśnie kwestię niestosowności tej popularnej ostatnio mody chciałbym tutaj poruszyć. A przede wszystkim poznać wasze zdanie na ten temat. Błagam – uświadomcie mnie, że nie tylko ja zwróciłem na to uwagę. W ogóle to napiszcie cokolwiek, bo bardzo się stęskniłem.

Możesz lubić ubierać się w worki na ziemniaki, a i tak będziesz fajny.

Taka prawda. Styl to sprawa indywidualna, a każdy z nas jest inny. I nie ma nic lepszego wśród ludzi, jak właśnie ta różnorodność. Więc żeby nie było – uważam, że ta cała „moda dla powodzian”, tak bardzo ostatnio popularna, jest całkiem fajna. Mało tego – nawet sam próbowałem zastosować tę zakładkę na swoich nogawkach, ale jakoś mi nie wychodziło. Pozostaję więc przy klasycznych dzwonach z lat siedemdziesiątych. Smuteczek.

Nie dajmy sobie wmówić, że coś jest niemodne, niewpisujące się w dzisiejszy styl miejski czy odbiegające od tego, co noszą wszyscy. Niech każdy nosi to, co chce i kiedy chce.

Pozostaje jednak jedno pytanie: czy czasami nie jest to zbyt naciągane? Przesycone tą całą nowoczesnością, przez co gubimy całą ideę praktyczności wszystkich naszych ciuchów czy obuwia?

Moda na przekór?

Spadł pierwszy śnieg. Zima jak zwykle zaskoczyła kierowców, piaskarki napieprzają po ulicach jak porąbane, więc trzeba w końcu zebrać się do kupy i zaopatrzyć się w coś, co pozwoli nam przetrwać grudzień i styczeń. Nadchodzi więc moment, który wszyscy tak bardzo kochamy – zakupy!

Wytłumaczcie mi – czy jestem jakiś nienormalny z powodu, że na taką sytuację kupiłbym gruby, podszywany puchem zimowy płaszcz, ciepłą czapkę, szalik, rękawiczki i skórzane kozaki, żeby jakoś się przemęczyć i nie zmarznąć przez ten okres? Zawsze wydawało mi się, że ubrania mają czemuś służyć. Coś mi się wydaje, że byłem w błędzie.

Podczas moich zimowych eskapad do pracy, miasta, widywałem czasami osoby, którym przypatrywałem się z taką uwagą, jakbym nie do końca dowierzał temu, co widzę.

Stoi sobie na przystanku tramwajowym dziewczyna. W cienkiej kurteczce, ale za to owinięta modnym, grubym kominem, spod którego da się dostrzec jedynie szczelinę na oczy i nos. Fakt – może to jest użyteczne – w końcu koleżanka może oddychać, a to już niebywały sukces grubego szalika w sferze praktyczności. Dalej jeansy, ośnieżone, pokryte piaskiem trampki i perfekcyjnie podwinięta nogawka odsłaniająca czerwoną od mrozu kostkę.

Jak pisałem wcześniej – co kto lubi. Tylko po co? Wytłumaczcie mi, czy takie poświęcenie to nie jest męka dla naszego organizmu? W imię czego?

I uprzedzając wszelkie komentarze – takich przypadków jest więcej, a ta osoba nie była osamotnioną w boju z mrozem jednostką. Idźmy dalej.

Pan z kunsztowną brodą oraz standardową dla miejskiego stylu męską fryzurą: wiecie, wygolone maszynką boki i tył głowy i grzywka zaczesana w stronę potylicy. Swoją drogą – zajebiście to wygląda. Nawet gdy owłosienie pokrywa szron, a ów osobnik ciągle smarka nosem z zimna, skupiając na sobie uwagę wszystkich wokół. Bo w pięknym płaszczu akurat nie ma kieszeni do których można by schować chusteczki. Dalej eleganckie, bawełniane spodnie, obowiązkowo z wywiniętą nogawką i uwaga uwaga – kozaki. Ale odsłonięta kostka koniecznie musi być na wierzchu.

Też bym tak chciał.

Ale nie mogę. Nie umiem. Nie chcę. W sumie sam nie wiem, czy to moda zarezerwowana tylko dla gimnazjalistów i licealistów, czy też w jej kanon wpasuje się ktoś tak przeciętny jak ja. Wygląda to fajnie, ale ja chyba wolę utarte schematy.

Dlatego potrzebuję w tym miejscu opinii. Tych, którzy są świadkami tego zjawiska, jak również tej drugiej części, która nie wyobraża sobie życia bez swojej wyeksponowanej na wzrok innych ludzi kostki.

Idzie wiosna, a po niej nadejdzie lato. Najwspanialsze jest w tym wszystkim to, że doskonale wiem, czego mogę spodziewać się po 90% nastolatków, których codziennie widuje się na mieście gdy ci skończą zajęcia.

Chyba muszę kupić nowe New Balance’y czy inne Air Maxy.

 • Odkryte kostki powinno sie stosować wyłącznie w lecie. Ludzie w większośći nie rozmieują sense tej mody, tylko bez myślnie naśladuja innych. Polecam poradnik na temat odkrytych kostek, głównie u facetów: https://luigisaladini.fashion.blog/2017/12/10/odkryte-kostki/

 • jestem przeciwny tym kostkom… odsłoniętym, kto to widział

 • Sylwia

  Za bardzo szufladkujesz. No chyba, że patrząc na odsłonięte kostki, patrzysz też na całokształt, bo załóżmy ja: zimą chodziłam w wyższych butach i kurtce w której koleżanka mówiła, że wyglądam jak ziemniak – ale pal licho, wolę żeby mi było ciepło niż ładnie, ale tak jak teraz przez jakiś czas były cieplejsze dni to wyciągnęłam moje adidasy. I co? Kostki mam nagminnie odsłonięte – dlaczego? Bo jestem wysoka, mam długie nogi i wszystko spodnie mają za krótkie nogawki. Więc marzę o tym żeby te kostki schować, ale niestety, wszystkie spodnie jakie przymierzam są za krótkie. Jak były te cieplejsze dni – na moje wyższe buty w pełnym słońcu już za ciepło, a do adidasów nie założę wysokich skarpet do za krótkich spodni bo jednak nie chcę do końca wyglądać jak wieśniak 🙂

  • Bartek | bardzokulturalnie.pl

   Nie chciałem żeby ktoś pomyślał, że od razu szufladkuję. Serio bardzo mi się to podoba, tylko chciałem zapytać czy tylko ja wszędzie wokół to widzę, czy też naprawdę ta moda stała się aż tak popularna! 😀
   I bardzo się cieszę z twojego komentarza bo rozsądnie argumentujesz to, dlaczego akurat za krótkie spodnie. A jeżeli komuś to nie pasuje – to tylko i wyłącznie jego sprawa. Nie noszącego. 🙂

 • Michalina

  Co do przykładu dziewczyny na przystanku, mogłabym stwierdzić że działo się to na moim haha dziewczyna ubrana w ładny płaszczyk, w spodniach przed kostkę i uwaga uwaga mokasynach na gołą stopę, przy czym jeśli dobrze pamiętam to było dość sporo na minusie wtedy..
  Jak było jeszcze dość ciepło jesienią i spacerowałyśmy z koleżankami starówka w pewnym momencie usłyszałyśmy za sobą głos starszej Pani, która krzyczała „co Wy sobą reprezentujecie, co chcecie udowodnić tymi gołymi kostkami” przy czym dodam że tylko koleżanka miała adidasy z podwinietymi spodniami a my botki. 🙂 Niby śmiejemy się z tego do dziś, ale jednak starsze osoby zwracają na to uwagę i jak przystało np na naszych dziadków dbają o to żeby wnuczkiem było ciepło. 😉

  • Bartek | bardzokulturalnie.pl

   Jeśli to było w Krakowie, to całkiem możliwe, że to ty. Ale to dość popularne, więc z drugiej strony też mało prawdopodobne. 😀
   Niemniej jednak podziwiam za odwagę? Tylko napisz mi – serio nie jest wtedy zimno od stóp, czy to kwestia wyczulenia człowieka na mróz? 🙂
   No a pani babcia prawidłowe zachowanie – o ciepełko młodego pokolenia trzeba dbać. 😀

 • Przyznam szczerze, że mam podobną zagwozdkę niemalże każdego dnia! Zwłaszcza, że jestem typem zdecydowanie ciepłolubnym i w zimie, czy nawet teraz w okresie przedwiosennym wciąż zdarza mi się wkładać rajstopy i skarpetki :D. Więc kostka odsłonięta nie przejdzie! Za bardzo kocham ciepło. Ale… no nie powiem, wizualnie niekiedy (tylko niekiedy) mi się podoba, częściej jednak wywołuje u mnie gęsią skórkę 😉

  • Bartek | bardzokulturalnie.pl

   Ach, fakt! Miałem jeszcze wspomnieć o rajstopach, które czasami wśród niektórych kobiet też są „fuj”, „ble” i takie tam. Nie wiem czemu. Sam chodzę w kalesonach i jest ciepło. 😀
   Niemniej jednak – fajne te odsłonięte kostki, ale chyba zbyt przewidywalne.

 • Kinga

  Opisałeś to w taki sposób, że ciężko cokolwiek dodać, ale nie jesteś sam w swoich obserwacjach 😀 Mnie bawią osobiście jeszcze czerwone buty (niby tylko kolor, jak każdy inny… a jednak ma w sobie coś ) z pięknie wyeksponowaną wyżej kostką no i podwiniętymi nogawkami.

  • Bartek | bardzokulturalnie.pl

   Jest jeszcze parę takich modowych perełek, których nie rozumiem, ale może już to zostawmy. Żeby znowu nie było, że się czepiam gdy tylko chcę się dowiedzieć czy tylko ja to widzę. 🙂