Do Toskanii wybraliśmy się z MU na długi weekend majowy (2-6 maja). Ostatnio takie krótsze, ale częstsze w skali roku wypady wydają się być dla mnie zdecydowanie lepszą opcją niż dwutygodniowe wakacje koniecznie połączone z opalaniem się. Tym bardziej, że zwiedzanie i poznawanie nowych rzeczy zawsze wprawia człowieka w lepszy nastrój, a przy okazji pozwala zobaczyć na własne oczy to, co pragnęło się ujrzeć przez całe życie.

Sami Włosi mówią, że ich prawdziwy, tradycyjny kraj to tereny położone na południe od Rzymu, a cała północ należy bardziej do Austriaków niż mieszkańców Italii. Nie mogę się z tym zgodzić – nie da się bowiem zapomnieć o wielowiekowej historii Toskanii jako kolebki renesansowej kultury Włoch, nie da się przejść obojętnie obok zapierających dech w piersiach krajobrazów, nie można nie zareagować widząc tyle wspaniałych zabytków architektury i rzeźby autorstwa włoskich mistrzów odrodzenia.

Czy polecam? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim na zwiedzanie, ale także na wypoczynek (wybrzeże na zachód od Pizy – Marina, Livorno, Viareggio). Wszystko zależy od własnych potrzeb.

.

Sprawy techniczne

W Toskanii byliśmy cztery niepełne dni. Wylot z Krakowa do Pizy w poniedziałek nocą, powrót w piątek wieczorem.

Wtorek i połowę środy przeznaczyliśmy na łażenie po Florencji, wieczorem złapaliśmy autobus do Pizy. W czwartek wczesnym rankiem wsiedliśmy w pociąg do Lukki i tam zostaliśmy do popołudnia. Cały piątek spędziliśmy w Pizie, skąd zresztą wieczorem wróciliśmy do Krakowa.

Moim zdaniem nie potrzeba więcej czasu na zobaczenie tego, co ma się zobaczyć. Co prawda robiliśmy ponad 15 kilometrów dziennie, jednak nie było konieczności zostania w Toskanii na kolejnych kilka dni. No chyba, że ktoś ma wielką ochotę obejść wszystkie muzea Florencji – wtedy może to potrwać nawet dwa tygodnie.

.

A teraz do sedna. Na przykładzie zdjęć, które opowiedzą najwięcej, przygotowałem małe zestawienie tego, co warto zobaczyć w Toskanii. Enjoy!

.

1. Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych w mieście, pomnik gotyckiej i renesansowej architektury. Symbol. Jeśli spytasz kogoś, z czym kojarzy mu się Florencja to zapewne odpowie ci, że właśnie z tą katedrą. To taki have-to-be na mapie miasta. Kompleks otoczony jest przez tysiące turystów, a kolejki do wejścia są naprawdę długie. Zawsze. No i wokół wszędzie pełno gwardii.

W skład całego kompleksu sakralnego wchodzi katedra, dzwonnica oraz baptysterium. Dodatkowo możemy wejść na kopułę ulokowaną na wysokości ponad 100 metrów (nie wchodziłem, mam lęk wysokości) oraz zwiedzić muzeum. Wejście do katedry jest bezpłatne, całe zwiedzanie kosztuje 18 euro.

.

2. Pizza

Smaczna, dostępna właściwie wszędzie. Zdecydowanie różniąca się od tej spotykanej w Polsce, z dużą ilością oliwy z oliwek, na chrupiącym, ale i miękkim cieście. Wykonana niedbale, ale smakująca wybornie. Za kawałek musimy zapłacić około 1.50 euro, za całą pizzę około 6. Ale warto.

.

3. Krajobrazy

Wyjeżdżając z miasta i podróżując autobusem lub pociągiem, można sobie popatrzeć na przepiękne Toskańskie krajobrazy. Północne Apeniny wyrastające z zielonych równin, winnice dostrzegalne niemal w każdym domostwie na prowincji, piękne lasy, ogromne skarpy i urwiska.

.

4. Ryneczki

Są wszędzie, w każdej toskańskiej miejscowości. Bywają przeludnione, ale i takie, w których nie uświadczy się żywej duszy. Skupiska wszystkiego co najlepsze – knajp, kościołów i miejsc, gdzie odbywają się wszystkie ciekawe wydarzenia. Zaskakująco piękne.

.

5. Rzeźba

Kopia „Dawida” Michała Anioła stoi dumnie na Piazza della Signoria w centrum Florencji. Ponadto do zobaczenia jest wiele, wiele innych, wypełniających wszystkie kościoły i ulice miasteczek Toskanii.

.

6. Zieleń we Florencji

Ogrody Boboli. 11 hektarowy park Medyceuszy, o którym większość turystów zupełnie zapomina. Miejsce zielone, gdzie można rozłożyć się plackiem na trawie, zapomnieć o wszystkich troskach i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Park pełen jest wąskich alejek, cyprysów oraz fontann. Mało tego – rozciąga się z niego doskonały widok na całą Florencję.

.

7. Lody

Typowe, włoskie lody. Znaczy nie lody włoskie, ale takie gałkowe, przygotowywane bardzo starannie i smakujące wybornie. Jedyną wadą florenckich lodziarni jest to, że trzeba znajdować te, które są tanie. Bo nawet jeśli chciałbym kupić loda za 12 euro to super, ale co ma powiedzieć czteroosobowa rodzina?

.

8. Skutery

Wszędzie ich pełno. Mnóstwo. Włosi jeżdżą nimi nałogowo, wciskają się nimi w każdą, nawet najmniejszą dziurę. I wcale im się nie dziwię – gdy przychodzi do konfrontacji samochodu z wąskimi toskańskimi uliczkami, zaczyna się problem.

.

9. Wąskie uliczki

Główne ulice, choć wspaniałe, są przepełnione turystami. Dlatego wystarczy odejść troszkę dalej od tego zgiełku, wcisnąć się w wąską alejkę i pobawić się w labirynt. To, czego się tam doświadcza to prawdziwa magia domowych, lokalnych, nieturystycznych Włoch.

.

10. Campo dei Miràcoli w Pizie

Czyli kompleks składający się na katedrę, baptysterium i krzywą wieżę. Moim zdaniem miejsce przereklamowane, pełne turystów i drogie. Choć warte obejrzenia, oczywiście. Nie można być w Pizie i nie zobaczyć sławnej dzwonnicy.

PS. Na ładną trawę nie można wchodzić. Ale kusiło.

.

11. Jedzenie!

To, co najważniejsze. Oprócz smacznej pizzy, słodziutkich lodów i aromatycznej kawy, koniecznością jest zapoznanie się z włoską kuchnią – jedną z najlepszych na świecie.

.

12. Panoramy miast

Toskania to piękne krajobrazy, ale i idealne miasta, odbiegające swoim stylem od naszych nadwiślańskich. Zabudowy wokół rzeki sprawiają, że aż chce się na nie patrzeć bez wytchnienia.

.

13. Wino

Jeśli chodzi o wina, Toskania nie ma sobie równych na całym świecie. Wszystko to ze względu na właściwe środowisko naturalne oraz cywilizację, która przez wieki kultywowała winorośl oraz udoskonalała produkcję win. Ekskluzywne Brunello, Chianti Classico czy nawet mocniejsza Grappa – tego trzeba spróbować!

.

14. Sklepy

Witryny sklepowe przyciągają uwagę i zapraszają turystów do wstąpienia do środka. Ceny nie odstraszają tak bardzo.

.

15. Ładnie ubrani panowie

O włoskiej modzie mówi się, że jest elegancka, szykowna i zrobiona z dobrej jakości materiałów. To całkowita prawda- Włosi mają styl i doskonale orientują się w najnowszych trendach, doskonale łączą też elementy klasyczne z ekstrawaganckimi. Najfajniejsze jest to, że widać to także wśród starszego pokolenia.

.

16. Architektura

Styl gotycki, renesansowy, kościoły, pałace – wszystko to jest tam, na miejscu. Niemal tysiącletnia tradycja jest w Toskanii na wyciągnięcie ręki. Florencja jest miastem sztuki i widać to na każdym kroku. Bo powiedzcie mi – kto nie chciałby uczyć się w liceum imienia Niccolò Machiavellego?

.

17. Makarony

Czyli coś, co Włosi jedzą na przystawkę. tak jak my ogórkową, albo rosół. Pasty przyrządzają inaczej niż my i właściwie nie da się opisać tego, w jaki sposób to robią. To trzeba zobaczyć lub samemu spróbować. Jeśli chodzi o sklepy – wszystkie rodzaje makaronów są dostępne wszędzie, w bardzo przystępnych cenach.

.

18. Domofony

Dobrze przeczytaliście. Domofony. Sam ich styl świadczy o tym, że Florencja musi być nierozerwalnie połączona ze sztuką. Taka mała rzecz, a jaka piękna! I jak cieszy oko.