Nadchodzi. Albo już nadeszła.

Słyszymy ją. Czujemy. Ogarnia wszystkie nasze myśli i sprawia, że odechciewa nam się żyć. Zguba studentów, zemsta wykładowców, czas katorżniczego wysiłku i wyprutych umysłów. Sesja za każdym razem zaskakuje nas jak zima kierowców i przychodzi do nas w różnych terminach. Kostucha. Chce zebrać żniwo w postaci naszych punktów ECTS i sprawić, że nigdy nie uwolnimy się z jej szponów.

Musicie to przetrwać. Nie będę wam pisał jak – to ma być sprawdzian dla was i to wy najlepiej wiecie jak zwycięsko wejść w wakacje.

Zamiast tego sprawdźcie czy któreś z poniższych punktów możecie odnieść do własnej osoby. Czy podczas sesji zachowujecie się i myślicie podobnie?

.

1. W tym tygodniu trzy egzaminy. Trzeba sprzątnąć pokój.

tumblr_n13rmd38Xc1s4vu7ho1_500

Albo nadgonić 3 sezony ulubionego serialu. Może to być nawet oglądanie żubrów z Puszczy Białowieskiej online. Brzmi znajomo? Każda wymówka jest dobra!

.

2. Im bliżej do końca, tym bardziej mi się nie chce.

635856485977772357-1079651724_gta michael falling

Trzy egzaminy w trzy dni – spoko. Kolejne dwa w przyszłym tygodniu – nie ma problemu. Ale najgorszy jest ten ostatni. Wiecie – TEN egzamin. Najważniejszy. Tak bardzo się wtedy nie chce. Czuje się już zapach morskiej bryzy i smak zimnego piwa.

Motywacja? A co to takiego? Wtedy jedyną motywacją są wakacje.

.

3. Otwarta książka + robienie czegokolwiek innego = nauka.

13442252_1200548673323023_720716408348448113_n

Grasz na komputerze z otwartą książką – uczysz się. Oglądasz film i masz przed sobą notatki – przecież uczyłeś się całą noc!

.

4. Jak to będą tylko zadania zamknięte, to dam radę.

Egzamin z pytaniami zamkniętymi? Brzmi spoko – nie mam nic do nauki.

.

5. Jak tylko nie będzie tego rozdziału, to zdam.

635856427068833831-2105219410_k-on gif

Umiesz właściwie wszystko. Cały materiał. Oprócz tego jednego tematu, na który nie wystarczyło ci czasu poprzedniej nocy. Dobrze wiesz, czego spodziewać się na zaliczeniu.

.

6. Zabrakło mi 2 punktów do zaliczenia.

http-%2F%2Fmashable.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F06%2FPuck

Prowadzący jest nieubłagany. Gdyby zrobił wyjątek dla ciebie, musiałby to zrobić dla wszystkich innych studentów.

.

7. Jak to wyszło ci 25?

9d62fd4fa48c4072_25

Znacie to uczucie, kiedy cała grupa kłóci się nad tym, czy poprawna odpowiedź to 25 czy 30, a tobie wyszło -413?

.

8. Ogolę się po sesji.

giphy (1)

Na dbanie o swój wygląd przyjdzie czas później. Teraz liczy się tylko sukces.

.

9. Oby Tomek nie zdał. Będzie mi raźniej we wrześniu.

tomek

Nie życzysz nikomu źle, ale miałbyś lepszy humor gdybyś nie był jedyną osobą, która będzie musiała poprawiać egzamin po wakacjach. W grupie jakoś tak raźniej.

.

10. Nie ma opcji. Nie zdam tego.

nope

Załamanie nerwowe. Najczęściej przychodzi na dzień przed egzaminem, kiedy jesteśmy przepełnieni wiedzą, a nasze myśli są jeszcze nieuporządkowane. No dobra, w wielu przypadkach przychodzi też wtedy, gdy nic nie umiemy.

.

11. Super, że zdałeś wszystko w pierwszym terminie. Tylko nie chwal się tym na Facebooku.

tumblr_inline_my2tonfljr1r9s1q8

Zostało ci jeszcze kilka egzaminów. Dajesz z siebie wszystko i jakoś to idzie, jednak ktoś, kto zakończył sesję przed tobą musi się tym pochwalić znajomym i udostępnić jakiś status na Facebooku. Nikt nie wie po co to zrobił – mógł liczyć na gratulacje, mógł chcieć po prostu wyprowadzić cię z równowagi.

Gratulacje. Udało mu się.

.

12. Cholera, potrafię się tylko podpisać.

confusion

No i jest problem. Wszyscy znamy jakichś zaskakujących wykładowców, którzy nagle zmienią rokrocznie powtarzające się pytania. Akurat przy naszej próbie.

Mało tego – mogliśmy perfekcyjnie opanować materiał, a jednak spoglądając na kartkę z zadaniami otwieramy szeroko usta i mamy ochotę zapytać wszystkich wokół: co to, do jasnej cholery, jest?

.

13. Zostawię sobie coś na wrzesień.

wrzesien

To genialny plan, kiedy nie da się zaliczyć wszystkiego na raz. Zostawić coś na wrzesień z nadzieją, że wtedy motywacja będzie większa, a zapał sprawi, że sami z siebie siądziecie do nauki.

Cóż. Nie będzie tak.

.

14. Jak to zdam, to się nawalę.

zdam

Planowanie melanżów po zakończonej sesji to norma. Wcielanie ich w życie brzmi jak jeszcze lepszy plan. Nie ma co się przejmować – każdy z nas o tym myśli, bo każdemu z nas należy się mały reset.

.

15. Może się zlituje i zrobi 4 termin.

mpjp5

Nie udało się po raz pierwszy, drugi i trzeci. Egzamin komisyjny ciąży nad tobą jak klątwa, przed którą nie ma ucieczki, a ty w dalszym ciągu liczysz na cuda. Zastanawiasz się, czy z prowadzącego wyjdą ludzkie uczucia i okaże ci miłosierdzie.

I obiecujesz sobie, że tym razem już na pewno się przyłożysz.

.

16. Jedna noc. Jeden egzamin. Dam radę.

giphy

Coś podobnego zna chyba każdy. Niekiedy możemy po prostu zostawiać naukę na ostatnią chwilę, a potem zachrzaniać jak popieprzeni, a czasami mamy egzaminy dzień po dniu i zwyczajnie nie ma kiedy się nauczyć.

Wtedy nic nie może nas powstrzymać. Jeszcze tylko sprawdzę Snapa…

.

17.  Jak to trzeba czekać tydzień na wyniki?!

impatience

To już prawie koniec. Wszystko napisane – ostatni egzamin za tobą. Profesor jednak zawiadamia, że przez najbliższy czas go nie będzie i wyniki z ocenami prześle dopiero za tydzień. Albo gorzej – za 4 dni. Wtedy nie wiesz czy wracać do domu, czy siedzieć na dupie w wynajmowanym mieszkaniu lub akademiku.

.

18. Jak to wpisy w połowie lipca?!

angry

Radość. Wszystko zdane i kamień spadł ci z serca. Niesamowita ulga. Zerkasz na dopisek prowadzącego przedmiot na samym końcu maila, który przesłał twojej grupie.

„Zapraszam każdego osobiście po wpisy do mojego gabinetu 14 lipca. Potem będę dostępny dopiero w październiku.”

Po rozwaleniu monitora zastanawiasz się dlaczego na twojej uczelni nie ma elektronicznych indeksów.

.

19. Ktoś coś wrzucił na grupę na Fejsie. To na pewno wyniki, to na pewno… Jednak nie.

facebook

Znacie ten stres po egzaminie, a przed wysłaniem wyników przez prowadzącego? Taaak, to jest to, co męczy nas najbardziej – szczególnie gdy przedmiot należy do gatunku tak zwanych kobył.

Miał wysłać o 20 w niedzielę, więc siedzicie na mailu i Facebooku i niecierpliwie odświeżacie obydwie strony.

Powiadomienie. Nowy post w grupie. Jakiś żartowniś was strollował wstawiając tam śmieszny filmik. Umieracie na zawał.

.

20. Czy 5+3 to na pewno 8? Sprawdzę na kalkulatorze.

5+3

Gdy na egzaminie pojawiają się zadania obliczeniowe i dochodzi do tego stres, naprawdę można się zapomnieć. Wiecie o co mi chodzi – trzaskacie całki i pochodne, liczycie powierzchnie brył powstałych w wyniku obrotu wykresu losowej funkcji wokół osi rzędnych, a wklepujecie w kalkulator tak trywialne działanie jak „5+3”.

Tak dla pewności.

.

21. Dostałem 2, a on 3. Mieliśmy to samo.

759

Ten żal, kiedy nie wiesz jak to się stało. Mieliście takie same odpowiedzi, przedstawiliście ten sam tok rozumowania. Mało tego – nawet grupy były identyczne. A jednak, nie wiedząc czemu, ty nie zdałeś, a twój najlepszy kumpel tak.

Gdzie tu logika?

.

22. Co bym nie dostał, to i tak za kilka dni wakacje.

635964526635921285877998879_635826300593487944-1245614372_635739223553612276952488041_giphy (1)

Wiesz, że studia są ważne, a sesja weryfikuje to, czego nauczyłeś się w danym semestrze. Koniec końców trzeba wypaść na egzaminach jak najlepiej. Jednak wizja zbliżających się wakacji i wolnego od uczelni wydaje się przeważać nad ocenami.

Co będzie to będzie. Pomyśli się we wrześniu.