Jesteś studentem? Ciągle brakuje ci pieniędzy na przyjemności dla ciała i duszy? Wiesz, że w tym miesiącu wydałeś zdecydowanie za dużo i w tej chwili twój portfel świeci pustkami? Niespodziewane okoliczności sprawiły, że nie masz za co kupić sobie jedzenia? Dlaczego miałbyś się tym przejmować? W końcu studiujesz, jesteś bezrobotny, a rodzice są z ciebie dumni!
Na końcówkę miesiąca i jakikolwiek inny dzień, kiedy przyda ci się każda ilość gotówki, odpowiedź może być tylko jedna:

.

HAJS STARYCH
czyli pieniążki od rodziców

To nie będzie wpis z cyklu „Jak oszczędzać pieniądze?” – co to, to nie. To byłoby za proste, a takich artykułów jest na pęczki. Wyobraź sobie, że ten tekst jest czytany przez lektora z reklam Telezakupów Mango, posiadającego charakterystyczny, natarczywy głos. No wiesz, zakładasz uniwersalny pas na brzuch, który w kilka sekund rozbija ci tłuszcz.
Znajoma poleciła mi hajs starych, a ja przekonałem się sam – to działa!

To dobrze, jeśli to rodzice postanowili cię utrzymywać na kolejnym szczeblu edukacji. Nawet bardzo dobrze. Powinieneś to docenić i wykorzystać, oczywiście nie przesadzając z marnotrawieniem gotówki. Dobrze wiem, że mogą nastąpić okoliczności, na które nie masz wpływu i pod koniec miesiąca będziesz zwyczajnie spłukany. Możesz to także robić celowo, bo przecież jesteś dorosły i wiesz jak gospodarować swoimi finansami. To nie powód jest tutaj ważny, a skutek.
A ten powinien być jeden – dodatkowa forsa w twoim portfelu, abyś mógł przeznaczyć ją na co tylko ci się podoba.

Będę bardzo zdziwiony kiedy dowiem się, że któryś z poniżej wymienionych sposobów nie został już przez ciebie sprawdzony i wykorzystany w praktyce. Jeśli jednak boisz się, że twoje prośby o dodatkowe pieniążki zostaną odrzucone, wypróbuj poniższych rad. Zadbaj o swoją przyszłość. Już teraz zdobądź hajs starych.

.

 1. Wymówka 1: Nauka.

  Jeden z najskuteczniejszych sposobów aby w kilka minut na twoim koncie bankowym znalazł się hajs starych. Wykorzystujesz tutaj główny cel twojego pobytu poza domem – chęć zdobywania wiedzy i poszerzania swoich umiejętności, aby w przyszłości osiągnąć sukces. A sukces może w tym wypadku oznaczać, że to ty będziesz kiedyś zapewniał przyszłość swoim potomkom. To takie błędne koło – otrzymujesz hajs starych po to, by za kilkanaście lat samemu przekazywać go swoim dzieciom – i tak z pokolenia na pokolenie! To dopiero przydatna rzecz.
  Ale co w przypadku, kiedy potrzebujesz pieniędzy na gwałt, na wczoraj? Powiedzmy, że niezbędna ci jest nowa książka, bez której nie zdasz egzaminu. Oczywiście to tylko pretekst – dobrze wiesz, że poradzisz sobie z wersją elektroniczną pobraną z chomikuj.pl, jednak możesz złożyć wniosek o dodatkową gotówkę i tylko od ciebie zależy jak ją wykorzystasz.
  Dobrą porą jest tutaj końcówka semestru, kiedy na barkach studentów spoczywa potrzeba zaliczenia egzaminów czy oddania projektów. A to wszystko kosztuje! I dobrze wiesz, skąd wziąć na to pieniążki – jedyną rozsądną opcją wydaje się być wtedy hajs starych!
  .

 2. Wymówka 2: Na powrót.

  Rodzice zawsze ucieszą się z twojego powrotu w rodzinne strony. Ale nie zawsze możesz mieć ku temu powody i co najważniejsze – środki! I co wtedy przychodzi nam z pomocą? Dobrze wiesz!
  Wymówka ta wiąże się jednak z tym, że zdecydowanie musisz dotrzymać złożonej uprzednio obietnicy. Dostaniesz gotówkę na przyjazd, ale musisz pojawić się w domu – inaczej mógłbyś stracić zaufanie i bezpowrotnie zaprzepaścić szansę na otrzymanie dodatkowego hajsu starych.
  Spytacie więc – jaki jest sens w dostaniu pieniążków, skoro wszystko wyda się na bilet do domu? Ano taki, że pojawienie się u rodziców może sprawić, że wasze szanse na wypełnienie portfela zwiększają się! Warto więc wziąć to pod uwagę.
  .

 3. Wymówka 3: Jedzenie.

  Nie pozwolisz mi chyba umrzeć z głodu, prawda? 
  Tutaj nawet nie trzeba się tłumaczyć. To po prostu bezczelne żerowanie na uczuciach i szantaż, który zwykle przynosi skutek w postaci hajsu starych. Stało się i już – mogłeś wydać wszystko na piwo, imprezy, książki, gry na telefon, wały korbowe czy przewodniki po lasach Polski. Nie ma to najmniejszego znaczenia, a liczy się to, co tu i teraz.
  Jesteś spłukany, a twój żołądek przypomina o swoim istnieniu w każdej chwili. Nie można na to pozwolić.
  .

 4. Wymówka 4: Emocje.

  Dobrze wiesz, że rodzice cię kochają i są w stanie zrobić dla ciebie wszystko. To źle, że chcesz żerować na ich emocjach, ale czasem może się to wydawać jedynym rozsądnym wyjściem z beznadziejnej sytuacji, w jakiej się znalazłeś.
  Pomaga tutaj telefon i tekst, że bardzo ich kochasz i myślisz o nich na każdym kroku. Tęsknisz. Łamie ci się głos, a po drugiej stronie słuchawki może się wydawać, że płaczesz. Pokazujesz skruchę i żal, starasz się pokazać, że jesteś w kropce. I wtem, niespodziewanie, wyciągasz od nich hajs starych.
  To złe, bardzo złe.
  .

 5. Wymówka 5: Rewanż.

  Dostałeś piątkę i liczysz na rewanżyk. W końcu hajs starych to idealna nagroda dla studenta, który pilnie się uczy i skrupulatnie wypełnia wszystkie swoje obowiązki. Dla osoby, która wie, co do niej należy i nie zawaha się wykorzystać tego faktu do otrzymania dodatkowej gotóweczki. Na tego typu zagrywki szczególnie podatne są babcie i dziadkowie – taka mała rada.
  .

 6. Wymówka 6: Nic nie dostałem.

  Czasami nie masz wyjścia jak tylko uciec się do kłamstwa. Może być ciężko wydusić to z siebie i jest to zagrywka bardzo nie fair, która zapewne szybko wyjdzie na jaw.
  Ale zawsze ktoś mógł się pomylić i z początkiem miesiąca mogłeś nie otrzymać hajsu starych. Co wtedy? Jak żyć? Przyznawać się i podwoić swój zysk, czy lepiej siedzieć cicho i cieszyć się z tego, co się ma?
  .

 7. Prawda (ograniczone użycie).

  Bardzo dobrym i rozsądnym wyjściem wydaje się być szczera spowiedź. Rodzice cię zrozumieją – gwarantuję.
  Zacznij od tego, dlaczego właściwie pieniądze tak szybko rozpłynęły się w twoich rękach, szczerze za to przeproś i obiecaj, że w przyszłości się to nie powtórzy. A skoro masz się poprawić, czasami drogą prawdy możesz pójść tylko raz. Inaczej wzbudzisz podejrzenia, a tego byśmy nie chcieli.

.

Zanim sięgniesz po hajs starych, pamiętaj jedno – rodzice ciężko pracują abyś miał wszystko, czego tylko zapragniesz. Nie proś o pieniądze notorycznie, aby nie wykorzystywać ich dobrego serca i faktu, że zrobią dla ciebie wszystko. Rozsądek i umiar przede wszystkim!

 • Student

  Młody człowiek na studiach powinien potrafić całkowicie utrzymać się samodzielnie, mi osobiście było by wstyd brać pieniądze od rodziców

 • Cóż, działa jeszcze opcja… na leki. Bo przecież grypa potrafi wykończyć każdego… 🙂 Swoja drogą, fajnie jest również spróbować utrzymać się samodzielnie, pracując chociażby w Mc. Też fajne doświadczenie 😉

  • No tak, leki! Choroba atakuje cię z nienacka, masz ogromną chrypę, ale przecież nikt nie przyjedzie tego sprawdzić. 🙂
   Każda opcja na dorobienie sobie wydaje się być spoko.

 • Kanalia

  Czy mogę potraktować ten artykuł jako poradnik? Moi starzy nie chcą mi już dawać hajsu, a widzę że jest jeszcze parę sposobów których nie próbowałem.

 • Cześć

  I niby w podstawówce to nie działa? Przegrales życie