Wegetarianizm stał się dla wielu osób nie tylko sposobem odżywiania, a stylem życia. Znam wiele osób, które zdecydowały się na odrzucenie jedzenia produktów pochodzących z uboju zwierząt i mogę z całą stanowczością powiedzieć, że jestem z nich dumny. Równie bardzo cenię ekologów, którzy dbają o naturalne środowisko na naszej planecie – choć sam nie mam zbyt wiele wspólnego z obydwoma przypadkami, stwierdzam, że ktoś to po prostu musi robić.

vege1

Powód

Wiele razy zastanawiałem się, co może być głównym powodem przejścia człowieka na wegetarianizm. Każdy z nas wysysa zapotrzebowanie na mięso wraz z mlekiem matki i dopiero po jakimś czasie musi się zdecydować na całkowite wyłączenie go z diety. Jest to więc świadoma i szlachetna decyzja każdego z nich, a wielu mięsożerców zwyczajnie nie może tego pojąć.

Najrozsądniejszą przyczyną wydaje się być fakt, że wegetarianie zwyczajnie nie zgadzają się z sytuacją zwierząt, których mięso trafia na nasze talerze. Jest to pewnego rodzaju bojkot przeciwko producentom żywności, u których zwierzęta giną, będąc wcześniej wykorzystywane i tuczone tylko w jednym celu. Tak więc gdy tylko zwierzę ginie z powodu konieczności pozyskania mięsa, wegetarianin tego nie zaakceptuje.

Ostatnio wiele osób decyduje się na ten sposób odżywiania również z powodów zdrowotnych – chcą czuć się lepiej i odżywiać bardziej odpowiednio. Poza tym, mięso może także komuś po prostu nie smakować.

Warto czy nie warto?

Każdy z nas zawsze znajdzie jakieś argumenty za i przeciw, dlatego przekonywanie do czegoś na siłę którejkolwiek ze stron nie ma najmniejszego sensu. Choć sam uwielbiam krwiste steki z polędwicy wołowej, nie oceniam ludzi za decydowanie o stopniu wysmażenia kalafiora na maśle.

Mięso może być szkodliwe, białka roślinne mogą być niepełnowartościowe – i co z tego? Prędzej czy później moglibyśmy umrzeć od tego i od tego. Żyjemy w czasach przepełnionych GMO i niezbilansowanymi dietami i jakoś dajemy radę, więc kwestia tego, że człowiek jest stworzony do jedzenia mięsa odpada. Witaminy i składniki odżywcze są wyłącznie w mięsie? Z tym też ludzkość potrafi sobie poradzić. Ponadto, argument mówiący o tym, że ludzie od czasów prehistorycznych żywili się mięsem, zwyczajnie mnie śmieszy. To samo tyczy się faktu, że inne zwierzęta również je spożywają.

To osobista decyzja każdego z nas. Koniec i kropka.

Stereotypowy wegetarianin

Stereotypy i opinie, które wymienię poniżej, powstały na podstawie własnych obserwacji, rozmów ze znajomymi wegetarianami oraz przemyśleniami ludzi odnalezionymi gdzieś głęboko w sieci. Bo przecież nikt nie lubi frytek i smażonego sera z żurawiną i mięsożerca za żadne skarby nie potrafiłby tego zjeść.

 1. Rośliny też mają uczucia!
  .
 2. Założę się, że zjadłbyś sobie takiego soczystego steka!
  .
 3. Wegetarianie nie mają poczucia humoru. To przez brak mięsa i niedobór białka w organizmie.
  .
 4. Tracą włosy przez złą dietę.
  .
 5. Noszą ubrania ze skóry, więc są hipokrytami.
  .
 6. Jedzą tylko sałatę, liście i trawę.
  .
 7. Ludzie zawsze będą zabijać zwierzęta i wegetarianie tego nie zmienią.
  .
 8. To wbrew naturze!
  .
 9. Wrócą do jedzenia mięsa gdy skończą dietę.
  .
 10. Gdybyś jadł mięso, nie przeziębiłbyś się!
  .
 11. Żyją w zgodzie z naturą, więc się nie myją.
  .
 12. Dzieci potrzebują mięsa do prawidłowego rozwoju.
  .
 13. Nie jesz nawet jaj? To jakim prawem jeszcze żyjesz?
  .
 14. Wegetarianizm to grzech.
  .
 15. … Ale przecież mięso tak świetnie smakuje! (Jak gdyby nikt z nich nigdy go nie spróbował)
  .
 16. Cierpią przez to, że nie jedzą mięsa.
  .
 17. Robią to wbrew sobie, chcą tylko coś udowodnić.
  .
 18. Faceci wegetarianie to przeważnie geje.
  .
 19. Chcą zwrócić na siebie uwagę!
  .
 20. Gdyby nie jeść zwierząt, nadmiernie by się rozmnożyły.
  .
 21. To tylko chwilowa zajawka!
  .
 22. Ryby też mają mięso.
  .
 23. Jaja to małe kurczaki!
  .
 24. Wegetarianie są ciągle chorzy.
  .
 25. Potrzebują suplementów diety i witamin.

 

 

 • Zdrowie i Uroda

  Hahaha stereotypy są świetne. Nie jadłam mięsa przez ok 10 lat i żyje, jestem zdrowa i nie uważam, że jest to coś złego czy wyrządziło mi to krzywdę.

  • I oby tak dalej. 🙂

  • Zdrowie i Uroda

   Teraz już nie jestem wege;)

  • 10 lat to kupa czasu! Co cię skłoniło do powrotu? 🙂

  • Zdrowie i Uroda

   Sam powód wege był śmieszny, był to rodzaj buntu w rodzinie mięsożerców no i oczywiście „biedne zwierzątka” 🙂 A niestety na „złą” drogę sprowadził mnie chłopak, który bardzo dobrze gotuje (mięsa w szczególności) 😉

 • Daria

  Argument dwudziesty drugi tym bardziej ciekawy, ze wegetarianie ryb nie jedzą.