Oni też są ludźmi, jak ty czy ja. I należy im się szacunek. Z góry skazujesz ich na nienawiść bo myślą w inny sposób niż ty? Czy to samo robisz z osobami, które postrzegają świat w innych kategoriach politycznych czy religijnych? Widzisz, drogi czytelniku – ci pierwsi niekiedy nie mają wyboru; ci drudzy tak. Szufladkujesz homoseksualistów ze względu na ich upodobania – a czy kiedykolwiek spotkałeś kogoś takiego? Jeśli tak, to musiał nieźle nadepnąć ci na odcisk. W przeciwnym wypadku – myślisz stereotypowo.

Jeśli jesteś z góry uprzedzonym homofobem, którego brzydzi ten fakt i który nie da się przekonać do innej racji, nie czytaj dalej. Szkoda twoich i moich nerwów. Jeśli twoje rozumowanie sprowadza się głównie do negatywnych odczuć w stosunku do nich, to tylko i wyłącznie twój problem. Nie ich. To trochę tak, jakbyś próbował recenzować książkę wcześniej jej nie czytając.

.

Destruktywny wpływ stereotypów

Ludzie zastanawiają się kto jest mężczyzną, a kto kobietą w związku dwóch facetów. Nie spotkałem jeszcze geja, który odpowiedziałby na to pytanie w sposób prosty. Według nich nie istnieje coś takiego jak samiec i samica w relacji. Tu leży pies pogrzebany – obydwaj są mężczyznami i pociągają ich inni mężczyźni. Są gejami, a ich więź stanowią tylko oni dwaj – nie ma żadnej kobiety.

Stereotypy są dla homoseksualistów bardzo niekorzystne, a niekiedy katastrofalne w skutkach. Zmieniają ich postrzeganie względem innych i degradują do roli przedmiotów, nie istot ludzkich. Przez te uprzedzenia ludzie stwierdzają, że możemy czuć się z nimi komfortowo lub nie mieć nic przeciwko. To trochę tak, jakby stwierdzić, że nie mam nic przeciwko zakonnicom.

A co, jeśli powiem ci, że nie każda blondynka musi być głupia, a nie każdy facet z widłami to Posejdon? 

Każdy człowiek jest inny i nie ma sensu na siłę przyporządkowywać wszystkim z osobna cech odpowiednich dla danej grupy społecznej.

.

 1. Jest mężczyzna i jest kobieta.
  To całkowita nieprawda, mieszająca ludziom w głowach. Jestem facetem i chcę się spotykać z facetem – tylko tyle i aż tyle. Nie ma żadnej Jadzi, Krysi czy Samanty. Żeńsko – męska dychotomia w ich stosunku jest szalenie heteronormatywna.
  Zdarzają się sytuacje, w których jeden z mężczyzn jest bardziej kobiecy niż ten drugi, ale nie można tego powiedzieć o wszystkich związkach. Płeć i seksualność to dwie różne rzeczy i role wyznaczane przez płeć mogą być zmienne.
  .
  separator
 2. Geje non-stop uderzają do heteroseksualnych facetów.
  Nie wiem skąd mogło się to wziąć, ale nie słyszałem nigdy o podobnym fenomenie. Żaden z nich nie napadnie cię, kiedy przebierasz się na siłowni po ciężkim treningu.
  Niewątpliwie w oczach homoseksualisty możesz wydawać się atrakcyjny, jednak nie znaczy to, że będzie on na siłę starał się przekonać do swoich racji. Czy spróbowałbyś tego samego z piękną kobietą, która nie jest tobą zainteresowana?
  .
  separator
 3. Są zniewieściali i nie lubią sportu.
  Zdziwiłbyś się. Gej to nie zawsze stereotypowa panienka z parad równości, która ubiera się w obcisłe ciuszki i interesuje się wyłącznie modą i sztuką. Może okazać się, że podobasz się stukilogramowemu, świetnie zbudowanemu mężczyźnie, który właśni asekuruje cię podczas treningu na siłowni.
  .
  separator
 4. Królowie zakupów.
  Możesz myśleć, że geje są zakupoholikami i nie robią nic innego poza bieganiem po centrach handlowych. To, że w większości przypadków dobrze wyglądają nie znaczy, że interesuje ich tylko to.
  Znam wielu mężczyzn, którzy nie są homoseksualistami, a robią to zdecydowanie częściej niż ci opisywani w tym artykule. Jako doskonały przykład podam tutaj siebie.
  .
  separator
 5. Wszyscy mają AIDS.
  Tak, niektórzy naprawdę w to wierzą. Prawdą jest, że osoby homoseksualne są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV, jednak nie należy mówić, że są to wszyscy. Oszacowano, że 1 na 15 gejów może być nosicielem wirusa.
  Rodzi się teraz pytanie: co z oddawaniem krwi?
  .
  separator
 6. Geje to plotkary.
  Plotkary to złe określenie przynależące do kobiet, nie mężczyzn. Przyjmijmy wiec, że geje to plotkarze.
  To w pewnym stopniu może być prawda, ale błędem jest określanie tym mianem wyłącznie ich. Mogą plotkować, ale nie bardziej niż ty lub pani z warzywniaka. Wobec tego nie jest to żadna cecha charakterystyczna, a raczej określenie dotyczące wszystkich ludzi, a w szczególności facetów.
  .
  separator
 7. Najlepsi przyjaciele kobiet.
  Ten stereotyp odnosi się pośrednio do punktu 2. To, że kobiety mają wsparcie u gejów wcale nie znaczy, że nie dotyczy to innych mężczyzn. Homoseksualny mężczyzna może mieć kolegów zarówno wśród facetów, jak i kobiet. Jest to całkowicie normalne.
  Najprawdopodobniej wynika to z błędnego myślenia na temat tego, że gej zainteresuje się każdym innym mężczyzną. Nic bardziej mylnego! To tak jakby stwierdzić, że będącą w związku kobieta nie może mieć kolegów wśród innych facetów.
  .
  separator
 8. Jeden na górze, drugi na dole.
  Kwestia intymności pozostaje zróżnicowana dla każdego rodzaju związku, uwierzcie mi. Nie wyjaśniam więcej.
  .
  separator
 9. Każdy z nich jest stylowy.
  Oczywista nieprawda. Modne ubieranie się czy dbanie o wygląd swojej skóry, włosów i paznokci wcale nie klasyfikuje mężczyzny jako geja. A to naprawdę bardzo popularne – szczególnie wśród osobników płci męskiej, którzy wcale o siebie nie dbają i w kierunku atrakcyjnych facetów rzucają wyzwiskami „pedał” czy „homoś”. Faktycznie, bo to takie niemęskie i niepodobne do chłopa, który musi wyglądać jakby właśnie oderwano go od pługa.
  I naprawdę zdarzają się homoseksualiści, którzy w ogóle nie zwracają uwagi na swój wygląd. Orientacja i styl nie zawsze idą ze sobą w parze.
  .
  separator
 10. Geje pragną zniszczyć twoje małżeństwo, zabrać Święta i przynieść zgubę naszemu gatunkowi.
  Muszę cię rozczarować. Oni, podobnie jak ty, chcą mieć kogoś z kim będą mogli spędzić resztę życia. Najlepiej w przystemplowanym przez Urząd Stanu Cywilnego związku.
  Nie przekabacą twoich dzieci, kolegów, koleżanek do swoich racji. Nie sprawią, że staniesz się gejem – jeśli nim jesteś, sam się o tym dowiesz.
  Nie walczą o to, by zgładzić wszystkich heteroseksualistów czy szerzyć propagandę po wszystkich zakątkach globu.
  .
  Chcą po prostu być szczęśliwi i postrzegani jako istoty ludzkie, nie biegające na dwóch nogach stereotypy.
 • Georgia

  „Błędne stereotypy dotyczące postrzegania gejów” – a mogą być „poprawne stereotypy dotyczące postrzegania gejów”? 😉 Już z definicji słowa „stereotyp” wynika, że jest to zafałszowany pogląd na temat kogoś, a więc błędy. Podkreślanie tego dodatkowo jest jak z „cofaniem do tyłu”.
  Rany, widać, że się nudzę i że uwielbiałam na studiach przedmiot „redagowanie i edycja tekstów”. 😛

  • Tak, wiem. Zwrócono mi już za to uwagę, ale dzięki piękne. 🙂
   Nie będę już przeredagowywał, bo byłoby z tym sporo zmian w udostępnieniach i tak dalej, ale zapamiętam na przyszłość.
   Muszę ci wysyłać swoje w takim razie przed publikacją chyba! ;D

 • asdasda

  jednak nie znaczy to, że będzie on na siłę starał się przekonać do swoich racji. Czy spróbowałbyś tego samego z piękną kobietą, która nie jest tobą zainteresowana?

  tak/tak

  ten punkt jest najbardziej z dupy i 95% hetero facetow ma problem z tym i tylko z tym. jeszcze nie spotkalem homofoba ktory mialby problemy z gejem przez duze G, ktory ma chlopaka, trzyma rece przy sobie, umie sie zachowac w towarzystwie – nie obnosi sie z gejostwem wszedzie i jak tylko sie da

 • Nazwa

  Naucz się interpunkcji.

 • Pingback: Stereotypowy student - bardzo kulturalnie()

 • Piotr

  Wnioskując z pytania na wstępie, „czy skazujesz ich na nienawiść bo myślą w inny sposób niż ty?”, nie jestem adresatem tego wpisu, ale chciałbym się odnieść, ponieważ nie jestem homooptymistą.

  Zacznę od oczywistości, ludziom cierpiącym na homoseksualizm należy się bezwzględny szacunek z powodu bycia osobami ludzkimi, które mają przyrodzoną i niezbywalną godność.
  Pomińmy też poglądy ludzi prymitywnych, a więc tych od „stop pedałowania”. Chciałbym skupić się na czymś ważniejszym. Uważam, że problem jest w innym miejscu. Uważam, że zaakceptowanie homoseksualizmu jako równoprawnej orientacji jest wyrządzeniem krzywdy przede wszystkich osobom z homoseksualizmem, a dopiero w dalszym ciągu reszcie populacji. Akty i związki homoseksualne nie są właściwymi, pełnymi aktami miłosnymi, które skupiają się na przekazaniu życia i komplementarności. Mimo tego osoby homoseksualne mają potrzebę miłości i dlatego problem homoseksualizmu jest tak ciężki, wizja braku możliwości spełnienia się w miłości dla osoby jest nieprzyjemna.
  Istnieje więc pokusa by jednak, nie patrząc na nic innego, realizować swoje popędy. Akceptacja tego jako czegoś zdrowego jest niebezpieczna, ponieważ zaciemnia istotę problemu i zachęca do niezważania na nią. Tym samym homoseksualiści nie mają możliwości spojrzenia zdrowo na swój problem. Wmawia się im, że nie muszą tego robić i powinni realizować swoje popędy. To jest tak samo niebezpieczne jak mówienie alkoholikowi, że może pić skoro czuje taką potrzebę. Osobiście nie mam tego problemu, więc najbliższym, podobnym problemem będzie dla mnie masturbacja, z którą się zmagam. Sytuacja jest podobna o tyle, że mimo akt ten jest wyłącznie egoistyczny i szkodliwy na dłuższą metę, często wmawia się nam, że to coś dobrego, a więc wzmaga pokusę na realizacje swoich zachcianek bez kontekstu miłości drugiej osoby. Tak samo trudno jest zrezygnować, bo popęd istnieje cały czas, a wraz z nim bardzo prosta możliwość jego realizacji. Z jednej strony wiemy, że to złe, ale z drugiej strony jest przyjemne i mówią nam, że możemy to robić. Tak samo jest z homoseksualizmem. Trudno jest zaakceptować, że to coś, co jest w nas, którego przyczyny nie znamy, jest złe i nie możemy tak się zachowywać, ale wmawia się nam, że to normalnego.
  Podsumowując, uznając homoseksualizm za coś normalnego wyrządzamy krzywdę osobom cierpiącym nań i nie pozwalamy im na stawienie czoła tej specyficznej przypadłości, a wszystko w ramach(szczerej najczęściej) dobroduszności. Toteż osoby dotknięte homoseksualizmem potrzebują dużo wsparcia, ale nie takiego, które sprowadza się do „folguj sobie”.

  Życzę Wam wszystkiego dobrego, bądźcie wytrwali

  • Martyna Jerks

   Właśnie tak!:)

 • 🙂 chyba mamy jeden wspólny stereotyp o którym nie wspomniałeś. Nie dotykaj, nie patrz, nie mów do, bo się zarazisz – w równej mierze odnosi się do niepełnosprawnych jak i do osób homoseksualnych.

 • Truscaveczka

  Ale to przecież my, ateiści chcemy zabrać Święta, co się podszywacie 😛